петак, фебруар 15, 2013

Prilog Radio-televizije Srbije o gou


Sa sajta Radio-televizije Srbije preuzimamo tekst priloga o gou emitovanog pre dva dana a repriziranog juče.

"Kineska misaona igra

Da istinske vrednosti traju dugo možda najbolje potvrđuje "Go", kineska misaona igra, stara više od četiri veka, koja se igra i danas. Igrom učesnici vežbaju matematiku i kombinatoriku, a u svetu, najveći majstori te igre zarađuju po nekoliko miliona dolara godišnje. 

U eri kompjuterskih igrica, mobilnih telefona i evergrin fudbala i košarke, u Nišu oaza zaljubljenika u drevnu kinesku igru "Go".


"Od oca sam naučio da igram u šestoj godini, tako da je to više bilo igranje nego interesovanje, sada zbog putovanja", kaže Dušan Mitić.

Natalija Jovanović kaže da je potrebno često igranje.
"Ukoliko neko nema partnera za igru može da igra i preko interneta, ima dosta dobrih sajtova", kaže ona.

Reč je o misaonoj igri za dva igrača, nastaloj u Kini pre 4.000 godina, i od tada se pravila nisu menjala.


"Igrači osvajaju teritoriju tako što po utvrđenim pravilima stavljaju crne i bele kamenčiće na tablu, zapravo na presečne tačke na tabli. Remi nije moguć, uvek mora da postoji  pobednik. U Nišu ima odličnih go igrača, koji su među najboljima u Evropi", kaže Sjong Siao Šon.

"Go" danas igra više desetina Nišlija u dva kluba. Klubu "Student" osnovanom pre 40 godina, čiji članovi zauzimaju visoka mesta na zvaničnim medđunarodnim takmičenjima, i klubu "Pro go" koji je praktično škola Go-a.

"Deca nauče da "Go" može da doprinese da bolje razmišljaju, vežbaju matematiku, kombinatoriku i odvlači ih od kompjutera i ulice", kaže Željko Veselinović, učitelj Go-a.

U svetu, naročito u zemljama dalekog istoka, "Go" se igra profesionalno, a najveći majstori te igre zarađuju po nekoliko miliona dolara godišnje."

Izvor: Radio-televizija Srbije

Нема коментара: